TERVEZETT, JAVASOLT PROGRAMOK
– A MK Püspöki Konferencia ajánlásával –
A.) Országos szinten:
– Az év kezdetén a MKPK Elnöke (vagy a BIBLIA ÉVE 2008 püspökkari felelőse) országos körlevlet ad ki a Biblia Évéről, és buzdítja a papságot és a híveket az ünneplésre és az apostolkodásra.
– A közszolgálati Kossuth Rádió Katolikus Félóra szerkesztősége vállalja, hogy minden alkalommal öt percnyi terjedelemben introdukció-szerűen bemutatja a bibliai könyveket (biblikus professzorok segítségével).
– Nagy ifjúsági találkozók mindegyikének témája a Biblia legyen (Egerszalók, Nagymaros, Debrecen, márianosztrai, máriapócsi, máriagyűdi zarándoklat
– A Biblia Évében az általános iskolás hittanosok számára rendezett egyházmegyei bibliaismereti verseny (plébániai, esperes-kerületi, egyházmegyei, országos fordulók) győztesei számára a Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat országos dönőt rendez, és a győzteseket jutalmazza.
– Angyalok a Bibliában – országos bibliai témájú gyermek rajzverseny (meghirdeti és gondozza: Wolf Pál Péter, Győr-Gyimót Plébánia és a Mosonmagyaróvári Piarista Iskola)
– A magyar szentírásfordítások, és azok hatása a magyar nyelvre. Tanulmány. Pályázat egyetemi hallgatóknak (Meghirdeti és díjazza a Bibliatársulat, gondozza a PPKE Bölcsészettudományi Kara, Jelenits István Sch.P.)
B.) Egyházmegyei szinten:
– Minden püspökség saját könyvtára anyagából kiállítást rendez a legértékesebb és legszebb Bibliáiból. Ezt a kiállítást az egyházmegye hittanosai, hitoktatói, hívei számára megtekinthetővé kell tenni.
– A papi rekollekciók témája legyen a Szentírás, a koronákon is legyen téma a Biblia felhasználása a lelki életben.
– A Főpásztor megfelelő időben körlevélben szól a Biblia Évéről, buzdítja a papságot és a hitoktatókat (az alább ajánlott és további) programok megszervezésére, apostolkodásra
– Az Egyházmegyei Hatóság minden készülő programot jelezzen az alábbi címen: (bibliaeve@biblia-tarsulat.hu). A Bibliatársulat ezeket elhelyezi honlapján, ahol bárki bármikor tájékozódhat azokról (www.bibliatarsulat.hu/bibliaeve.htm).
C.) Plébániai, egyházközségi szinten:
– A hitoktatásban kapjon kiemelt fontosságot a bibliatanítás.
– A gyermekek, fiatalok és hívek kapcsolódjanak be az országos programokba (bibliaismereti verseny, gyermek rajzverseny, ifjúsági találkozók, tanulmány-pályázat, Biblia-kiállítások megtekintése)
– Legyen a Szentírás a témája a triduumoknak, pedagógus-továbbképzéseknek.
– A lelkipásztorok a Biblia Évében a hétköznapi szentmiséken is mondjanak legalább két percnyi homíliát a soros olvasmányról. Ehhez jó segítséget nyújthat az Új Ember által kiadott Adorémus-könyvecske (tervezzük biblikus szakemberek felkérését a gondolatok megfogalmazására).
– A hitoktatók minden órán szenteljenek néhány percet az előző vasárnapi evangélium elolvasására, megbeszélésére.
– A Szentírás kihelyezése – a Biblia Éve különleges alkalom, így a Szentírást nem csak Szentírásvasárnap alkalmából helyezzük ki a templomban, hanem január elsején, és az egész éven ott marad a templom egyik kiemelt helyén.
– Családi Szentírás – Jézus jelenléte otthonainkban – Javasoljuk a híveknek, hogy otthonukban a család közös Szentírásának legyen egy meghatározott helye (jól látható helyen, kis terítőn, mellette gyertya, stb.). Ünnepek előtt (Karácsony, Húsvét, Pünkösd stb.) kérjük a híveket, hogy az ünnep része legyen az is, hogy otthon leülnek, felolvassák a megfelelő részt ebből a Szentírásból, együtt imádkoznak. Ezt más, kiemelt alkalommal, családi ünnepen is megtehetik. Szentírásvasárnap alkalmával pedig közösen adjanak hálát a Bibliáért. (Mindez az egyedül élők otthonában ugyanígy megtörténhet!)
– Szentírások megáldása – Az év kezdetén egy kiemelt alkalommal meghirdetjük, hogy mindenki hozza el a templomba a saját Szentírását – természetesen a családi Szentírást is – és szentmise keretében ünnepélyesen megáldjuk azokat (A szertartás leírása és a kapcsolódó imák megtalálhatók a Bibliatársulat honlapján: www.biblia-tarsulat.hu/megald.htm).
– Az ökumenikus imahéten – A Biblia Éve legyen alkalom arra, hogy a különböző felekezetek ne csak együtt imádkozzanak, hanem olvassák együtt a Szentírást is, ki-ki a magáéból, hallgassák meg a számukra esetleg idegenül csengő szavakat, kifejezéseket. Minden felekezet kapjon tíz percet arra, hogy felolvassa a szöveget, röviden magyarázza, énekeljen, stb. Mindenki azonos szentírási részletet olvasson fel.
– Szentírásolvasó est vagy délután: felolvasás a különböző korok szentírásfordításaiból. (A szentírásfordítás mindig csak relatíven pontos, különböző szempontok figyelembevételével készül. Tanulságos egymás mellé tenni a régi és új fordítások szövegét, anélkül, hogy hosszú magyarázatokat fűznénk hozzájuk).
– Vallomás a Szentírásról DVD – terjesztése, egyéni és közösségi meghallgatása (Bíró László püspök, Nemeshegyi Péter S.J., Kerekes Károly O.Cist., Vértesaljai László S.J., Tomka Ferenc, Mihályi Angyalka katekéta, Varga Béláné Irénke személyes vallomása a Szentírásról, DVD a Bibliatársulat kiadásában).
– Olvassuk el két év alatt a Szentírást – Az egyéni bibliaolvasás ösztönzése. A híveknek kiosztjuk a Gyürki László által készített két éves beosztást (megrendelhető a Bibliatársulatnál), és megszervezzük a rendszeres olvasást (feliratkozás, a résztvevők rendszeres találkozása, az első és második év végén jutalmazás)
– Bibliaórák, közös bibliaolvasás – csoportok szervezése, vezetése (a közösségi bibliaolvasáshoz anyag és útmutató beszerezhető a Bibliatársulattól: Találkozások ˙[5 óra], Csodák [6 óra], Példabeszédek [7 óra], Vágvölgyi: Bibliaórák [58 óra], A.Hecht: Közös utunk a Bibliához [módszerek])
– Ajándékozzuk meg ismerőseinket, barátainkat az Evangéliummal – A híveket buzdítjuk arra, hogy a Biblia Éve folyamán ajándékozzák meg minél több nem vallásos ismerősüket a Missziós Evangéliummal (János evangéliuma) vagy/és a Mindennapi Evangéliummal (Márk evangéliuma napilap formában) – Mindkettő beszerezhető a Bibliatársulattól
– Mit mondanak a templomablakok, a templombelső a Szentírásról? Egy-egy város vagy régió templomainak felkeresése, jegyzet készítés a biblikus témájú ablakokról, képekről.
– Bibliaolvasó maraton – bibliaolvasás (reggeltől estig – reggeltől reggelig – vasárnaptól vasárnapig) előre bejelentett résztvevőkkel (közösségek tagjaival). Egy-egy résztvevő 1/4 óráig olvas.
– A Biblia és az állatok: A gyermekek számára az állatkerti látogatás mindig érdekes dolog. Listázzuk ki a Szentírásban szereplő állatokat, menjünk el a gyerekekkel az állatkertbe, és olvassuk a helyszínen fel a megfelelő szentírási részletet. Ez az állatkert lehet egészen kicsi, elég ha van benne bárány, kecske, szamár, ökör, galamb, kakas.
– A Biblia és a helytörténet: Nem csak a templomokban vannak bibliai jeleneteket ábrázoló képek, hanem bibliai neveket találhatunk egyes utcák, terek, intézmények elnevezéseként (Pl. Szent János Kórház, Kálvária tér, Szent József Közösségi ház, Mustármag Iskola, Betánia Szeretetotthon, Szent János Hegy, stb.). Feladat: ezek összegyűjtése, a névadó szent vagy fogalom megismerése.
– Biblianap a munkatársaknak: A plébániai közösség munkatársainak (karitászcsoport, rózsafüzér társulat, Mária Légió, képviselő testületi tagok, stb.) ünnepi együttléte a Bibliával. Ez lehet ott helyben, délelőtt egy szentírási részlet feldolgozása, délután pedig egy bibliai tárgyú film megtekintése vagy lehet egy közös kirándulás, pl. a Bibliamúzeum vagy a Szent Jeromos Katolikus Bibliaközpont megtekintése stb.
– Bibliaéjszaka a közösségi házban, hittantermekben az ifjúság számára: gitáros énekek, bibliaolvasás, bibliai jelenetek eljátszása, meditáció, bibliai film, közös étkezés: friss kenyér, olaj, bibliai fűszerek, illatok stb.
– A Vatikáni Kódex (a legrégebbi Biblia-kézirat, hasonmás) bemutatása – (megvásárolható vagy – megfelelő garanciákkal – kikölcsönözhető a Bibliatársulattól, tel. 321-54-97).
– Gyermek bibliahét – Egy hetes intenzív foglalkozás bibliával gyermekek számára (kézműves foglalkozások: Jézus korabeli tárgyak készítése – bibliai jelenetek ábrázolása: festés, rajzolás, agyagozás, montázs – bibliai jelenetek dramatikus ábrázolása: szerepjáték, báb – bibliai akadályverseny – szövegmondó verseny: szentírási részlet megtanulása kívülről és szép elmondása stb. – a végén ünnepélyes zárómise).
– Biblianap az iskolában (katolikus iskolák)